| Manufacturer: | Mirrorstone |
| Wattage: | 0.9kW (900W) |
| Dimensions in mm: | 795mm x 1195mm x 22mm |
| Surface Material: | Premium FIR Coating |
| Image Style: | Art |
| Panel Brightness: | Bright |
| Surface Temperature: | 75-95°C |
| Recommended Fixing: | Wall |
| IP Rating: | IP54 |
| Voltage: | 230V |
| Flex Cable Length: | 1.7m |
| Warranty: | 90 Days |
| Wi-Fi: | Yes |
| Remote Included: | Yes |
| Frame Option: | Gold Frame |
Huge clearance sale! GRADE A - 795mm x1195mm Olive Trees with Yellow Sky and Sun Image Gold Frame [No Plug] was £410.87 – Now £204.96!
Grab yourself a bargain with our Clearance Infrared Heaters! Available in this range are a selection of heaters that have been reduced to clear as a result of minor defects, but still perfectly capable of providing safe and comfortable infrared heat!
This heater has been classed as Grade A, the details of which you can see below:
(No Plug Included)
Please note that this IR Heater is non-refundable, and that there are no returns on these items.
If you have any questions about our clearance range, or any other product on our website, please feel free to give us a call on 0116 321 4124, or email us at sales@suryaheating.co.uk.
Don’t forget to follow us on social media too by liking our Facebook page, and following us on Twitter and Instagram.