| Manufacturer: | Mirrorstone |
| Wattage Value: | 450W |
| Wi-Fi: | No |
| Material: | Galvanised Steel |
| Temperature: | 95-105 °C |
| Dimensions in mm: | 600mm x 600mm x 25mm |
| Fixing: | Wall/Ceiling |
| Frame Options: | Frameless |
| IP Rating: | IP44 |
| Voltage: | 230V |
| Cable Length: | 1.9m |
| Weight: | 6.5kg |
| Warranty: | 10 Years |
| Includes Thermostat: | No |
| Includes Remote: | No |
The finest heating technology, possibly in the world, comes together in our Mirrorstone 450W Pro Infrared Heating Panel.
Built to the highest standards in the EU, using German heating technology, this Pro panel measures in at 600 x 600mm, and just 25mm thick, throwing out 450W of infrared warmth in the process - a massive 28% increase in heat over our other 600 x 600 IR panels!
This is done through the robust galvanised steel surface, giving you long term assurances over the build quality too - the surface won’t yellow or permanently warp over longer periods of time, despite reaching surface temps as high as 105°C.
Even better than this is that you can get started with your heater in double quick time - the easyfit bracket is so easy to use! It simply drills into your wall, and then the panel hooks onto the bracket itself. The panel locks into place…and that’s it!
Once installed on your wall or ceiling, the frameless design will blend in effortlessly, and is even safe to use in Zone 2 of your bathroom thanks to an IP44 rating.
We’re so confident in the quality, that the Pro range comes with a massive 10 year warranty!
The rest of our Pro IR Panels have more to offer your home thanks to the range of sizes available.
For example, the 700W Pro Infrared Heating Panel is much better for larger spaces, such as bedrooms or even living rooms.
On the other hand, if the size is fine for your space, then you may want to consider the Mirrorstone 450W Pro Infrared Heating Panel With Remote, which, as the name suggests, comes with a remote control included in the box as standard.
Infrared uses less energy than convection heating, on the basis that it heats surface area rather than volumes of air. In a direct comparison then, a 700W IR heater can create similar levels of comfort to a 2000W convection heater.
Not only that, but IR heaters are also maintenance free, as they have no moving parts, and run off 100% electric energy. This also makes them future compatible with solar panels.
And as a cherry on the cake, IR is also healthier for you, as it doesn’t create air currents like convection heaters do, so it won’t blow dust and germs around your space!
If for whatever reason you’re not happy with your purchase, you’re welcome to return your order for a full refund or exchange within 14 days of receipt.
Further down the line, you’re protected by a monster 10 year warranty!
If you need any other information from us about your heater, or you just need recommendations for your space, then feel free to give us a call on 0116 321 4124, or to send an email to sales@suryaheating.co.uk.
For everything else, you can check out our Facebook or Instagram pages, with our YouTube channel featuring all sorts of information about infrared heating.
10/10 finish. It feels very well built and keeps my room warm for pennies.
Spoke with Simon on the phone and he really knew his stuff. The panel is tucked away on the wall, taking up zero space in my home office.
I needed something low-profile for my small study. This fits the bill perfectly. It heats up the second you flick the switch and doesn't take up any floor space.