| Manufacturer: | Mirrorstone |
| Wattage Value: | 550W |
| Wi-Fi: | No |
| Material: | Galvanised Steel |
| Temperature: | 95-105 °C |
| Dimensions in mm: | 1200mm x 400mm x 25mm |
| Fixing: | Wall/Ceiling |
| Frame Options: | Frameless |
| IP Rating: | IP44 |
| Voltage: | 230V |
| Cable Length: | 1.9m |
| Weight: | 8kg |
| Warranty: | 10 Years |
| Includes Thermostat: | No |
| Includes Remote: | No |
If you’re looking for the very best heating available, then you don’t need to look any further than our Mirrorstone 550W Pro Infrared Heating Panel.
Made in the EU with German engineering, this heater represents the ultimate upgrade, no matter which heating system you’re coming from.
They’re lower maintenance than any wet system, use less energy than most convection systems, and look better in your home than ANY other type of heater!
Measuring 400mm x 1200mm, this panel heater is ideal for any room where wall space is at a premium. If there really is no wall space, then it can also be installed on the ceiling too.
Speaking of installation, it’s really easy! The easyfit bracket drills into the wall, after which the panel then hooks onto the bracket. It then locks into place, and that’s all there is to it!
Once installed, the galvanised steel surface reaches surface temperatures of up to 105°C, guaranteeing that your space stays warm.
As an added bonus, the frameless design means it won’t stick out, and works with almost any type of decor. It can even be used in bathrooms, thanks to the IP44 rating! Just be sure to stick to Zone 2.
Our selection of Pro IR Panels has even more where our featured 550W came from.
If your space is particularly large, then you might be better off with something like our Mirrorstone 900W Pro Infrared Heating Panel. It’s larger at 600 x 1200mm, but also chucks out substantially more heat than our 550W panel.
If however the 550W panel is the right size, then an alternative could be the Mirrorstone 550W Pro Infrared Heating Panel With Remote. It’s the same dimensions and power as our standard 550W, but comes with a remote control included in the box!
One of the biggest advantages with infrared is that it needs no servicing across its entire lifespan.
This is because it has no moving parts, and runs totally off electricity.
In contrast to this, as most of us know, gas boilers need annual servicing. Not only is this for safety and performance, but it’s also necessary in a lot of cases for home insurance and boiler insurance too!
Even newer tech such as air source heat pumps need servicing, and to make matters worse, there aren’t many engineers who are capable of servicing heat pumps! And the ones that do know that they’re the only ones who can, and charge a premium for this as a result.
With infrared however, all of this becomes a total non-issue.
If you’re not happy with your purchase for any reason, you can send it back to us within 14 days of receipt for a full refund or exchange.
This panel also comes with a barely believable 10 year warranty, covering you for any longer term issues.
If you need to get in touch with us for any reason, then our team are on hand to help on 0116 321 4124, or at sales@suryaheating.co.uk.
You can also reach out to us on our Facebook or Instagram pages too. For more information about infrared, you can also check out our YouTube channel.
Could a heater this slim cope with a larger 6m x 4m room? You bet. It’s remarkably efficient. My boss recommended the Pro range for its reliability, and it certainly delivers. It blends into the wall perfectly.
Has a very minimalist look. It’s currently warming my room along perfectly on my plug-in timer.
Simon was very patient with my questions. The heater fits the room's aesthetic perfectly and provides a very natural, sun-like warmth.